Zdroj dat

Zavření okna
ZkratkaPopis
AČDArchiv Českých drah
AČD, BJArchiv Českých drah; Archiv Jiřího Berana.
AČD, BJ, HMArchiv Českých drah; Archiv Jiřího Berana; Archiv Michala Hájka.
AČD, LČ-CHBArchiv Českých drah; Údaje z knihy "Choceň - Broumov v datech a obrazech" od autora Luboše Čermáka.
BJArchiv Jiřího Berana.
BJ, HMArchiv Jiřího Berana; Archiv Michala Hájka.
BiJaZ knihy "Motorové vozy řady 850 až 854" autora Jaromíra Bittnera.
BJ, LG-JJArchiv Jiřího Berana; Lokomotivní grafikon z archivu Jana Jőrky.
DAOZ knihy "Dampfbetrieb in Alt-Osterreich 1837-1918".
DAO, LČ-CHBZ knihy "Dampfbetrieb in Alt-Osterreich 1837-1918"; Údaje z knihy "Choceň - Broumov v datech a obrazech" od autora Luboše Čermáka.
HMArchiv Michala Hájka.
KJZ publikovaných textů Jana Koutného.
LČ-CHBÚdaje z knihy "Choceň - Broumov v datech a obrazech" od autora Luboše Čermáka.
LČ-CHB, LG-JJÚdaje z knihy "Choceň - Broumov v datech a obrazech" od autora Luboše Čermáka; Lokomotivní grafikon z archivu Jana Jőrky.
LG-JJLokomotivní grafikon z archivu Jana Jőrky.
NA-MJVýpis z Národního archivu poskytl Josef Motyčka.
odhadOdhad založený na ověřených údajích z předcházejících a následujících měsíců.
ŽJArchiv Jaromíra Žateckého.

URL adresa stránky

Zavření okna

Jak to funguje

Vítejte v prohlížeči dat, který je součástí webových stránek věnovaných historii LD Trutnov. Níže je popsán stručný návod na ovládání tohoto prohlížeče.

Prohlížeč se skládá ze tří částí. Z hlavního okna určeného pro zobrazení vybraných dat (největší okno začínající v pravém horním rohu), levého sloupce s ovládacími prvky pro výběr dat a patičky (pod hlavním oknem s informací o autorech programu a množsví dat, které databáze obsahuje).


V současné době jsou k dispozici následující typy sestav:

Výběr sestavy se provede kliknutím na světle šedé kolečko vedle názvu sestavy v levém sloupci. Tím dojde k zobrazení dalších nabídek.


Sestava vozidlo umožňuje vypsání dostupných dat o konkrétní motorové lokomotivě, motorovém vozu nebo o parní lokomotivě. Po volbě této sestavy se zobrazí rozbalovací nabídka se seznamem řad vybraného druhu vozidel. Nabídka se otevře kliknutím na text "Nevybráno". Pohybem kurzoru myši po seznamu a následným kliknutím, vybereme požadovanou řadu vozidla. Tím dojde k zobrazení další rozbalovací nabídky s konkrétními vozidly vybrané řady. Po výběru konkrétního vozidla si lze ještě kliknutím na světle šedý čtvereček zaškrtnout (vybrat), které sloupce s daty požadujeme zobrazit. V případě, že požadujeme zobrazit všechny sloupce, klikneme na tlačítko "Vybrat vše". Nyní již můžeme kliknout na tlačítko "Zobraz sestavu" a tím se v hlavním okně zobrazí dostupná data o vybraném vozidle.


Sestava vozidlo dle datumu vypíše seznam motorových lokomotiv, motorových vozů a parních lokomotiv dislokovaných v depu Trutnov k vybranému datumu. Po volbě této sestavy se zobrazí rozbalovací nabídka se seznamem dostupných datumů. Nabídka se otevře kliknutím na text "Nevybráno". Pohybem kurzoru myši po seznamu a následným kliknutím, vybereme požadované datum. Po výběru konkrétního vozidla si lze ještě kliknutím na světle šedý čtvereček zaškrtnout (vybrat), které sloupce s daty požadujeme zobrazit. V případě, že požadujeme zobrazit všechny sloupce, klikneme na tlačítko "Vybrat vše". Nyní již můžeme kliknout na tlačítko "Zobraz sestavu" a tím se v tomto okně zobrazí dostupná data o vozidlech.


Sestava přehled změn umožňuje vytvořit seznam motorových lokomotiv, motorových vozů a parních lokomotiv u kterých došlo ve vybraném roce ke změně provozního stavu nebo k přemístění vozidla do jiného depa. Po výběru této sestavy se zobrazí rozbalovací nabídka se seznamem dostupných roků. Nabídka se otevře kliknutím na text "Nevybráno". Pohybem kurzoru myši po seznamu a následným kliknutím, vybereme požadovaný rok. Teď je možné kliknout na tlačítko "Zobraz sestavu" a tím se v tomto okně zobrazí dostupná data o změnách u vozidel.


Sestava zaměstnanci umožňuje vytvořit sestavu dostupných údajů o vybraném zaměsnanci. Po volbě této sestavy se zobrazí rozbalovací nabídka s písmeny abecedy pro snadnější orientaci a výběr příjmení zaměstnance. Nabídka se otevře kliknutím na text "Nevybráno". Pohybem kurzoru myši po seznamu a následným kliknutím, vybereme písmeno na které začíná příjmení požadovaného zaměstnance. Tím dojde k zobrazení další rozbalovací nabídky, nyní již s příjmením a jménem zaměstnance. Po výběru konkrétního zaměstnance již můžeme kliknout na tlačítko "Zobraz sestavu" a tím se v tomto okně zobrazí dostupná data o vybraném zaměstnanci.


Zdroj dat, v sestavách vozidel si lze zobrazit sloupec nazvaný "Zdroj dat". Zde jsou zkratkou uvedeny instituce, tiskoviny nebo jména ochotných přispěvatelů tohoto webu z jejichž archivu zobrazované údaje pocházejí. Pro rozklíčování těchto zkratek slouží tabulka, kterou je možné si zobrazit kliknutím na "Zobraz zdroj dat" v dolní části levého sloupce. Tato tabulka se zobrazí v samostatném okně a zavírá se kliknutím na červený obdelníček s křížkem v horním pravém rohu okna.


Pro návrat na tento návod klikněte na tlačítko v liště vašeho webového prohlížeče sloužící pro znovu načtení aktuální stránky.